Hoe kleine acties grote verhalen vormgeven (en omgekeerd)

Leiderschap gaat over woorden én daden. Zonder actie wordt strategie al gauw holle woorden. Maar zonder overkoepelend verhaal dreigen je vele actie losse flodders te zijn.

Ik noem het de Wet Van De Grote Verhalen en Kleine Acties en het is een centraal punt in mijn nieuwe boek “Met Bescheiden Verander Je Niets. Hoe bewuste leiders hun eigen succesverhaal maken”. Dat succesverhaal uit de ondertitel mag je trouwens letterlijk nemen. De vorm waarin we het verhaal van ons werk vertellen, bepaalt het resultaat. Dus waarom zou je het niet in de vorm van een succesverhaal gieten?

Organisaties en teams die het goede evenwicht van die wet nog niet gevonden hebben, moeten dus eerst te weten komen waar ze nog te laag scoren. Ben je eerder “team losse flodders” (ook bekend als team “kip zonder kop”), dan moet je de tijd nemen om je impactverhaal sterker te maken.

  • Waarom doen we wat we doen?
  • Hoe draagt dat bij tot een betere wereld?
  • Hoe ziet succes eruit?

Werk je daarentegen in een team dat maar lastig voorbij missieteksten en vergaderingen geraakt, dan is het beter om bewuster in de actie te gaan. Vandaag.

  • Wat kan zijn de kleinste verbeteringen die je deze week nog de wereld kan insturen?
  • Wat zijn rommelige items die al maanden zijn blijven liggen en hoe lossen we die deze maand ‘goed genoeg’ op?

Het grote verhaal en de kleine acties vormen een evenwichtsoefening. Het zal dus nooit perfect zijn. Goed leiderschap is echter zowel visionair als consequent. Het betekent dat we doen wat we zeggen en zeggen wat we doen. Als die twee niet in evenwicht zijn, dan weet je alvast waar je vandaag moet beginnen corrigeren.

Dit artikel is deel van een reeks naar aanleiding van de publicatie van mijn nieuwe boek “Met Bescheiden Verander Je Niets” (LannooCampus 2026). Het gaat over hoe leiders storytelling kunnen gebruiken om hun organisatie sterker te maken, vanbinnen en vanbuiten.

Denk je dat je misschien hulp kan gebruiken bij dat soort strategische storytelling in jouw organisatie? Neem dan vrijblijvend contact met me op via ken@kenveerman.com. Ik kijk graag hoe ik je daarbij kan helpen.

Contacteer me

Zoek je een organisatiecoach, procesbegeleider of strategisch adviseur?

Laten we praten